Koło szachowe | Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 126 w Warszawie

Koło szachowe

Koło szachowe – spotkania w piątki w godz. 13.30-15.00 w bibliotece szkolnej zaprasza:

  • NOWICJUSZY NA NAUKĘ GRY W SZACHY
  • WPRAWNYCH GRACZY NA PARTIE SZACHOWE

Opiekun: Maria Sikorska

  Zasady zajęć szachowych

SZACHY ŁĄCZĄ POKOLENIA

Każdy młody człowiek ma swoje zainteresowania, które potrafi wykorzystać w różny sposób. Trzynastolatek rozpoczynając naukę w gimnazjum jest nieufny nowym ograniczeniom, szuka więc możliwości zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Jeśli zaproponujemy mu bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, które odpowiadają jemu pod względem intelektualnym i rozrywkowym, to próbuje z nich skorzystać z różnym skutkiem.

Pomysłem, który był wyjściem na zapotrzebowanie naszych uczniów według przeprowadzonych wcześniej ankiet, było koło szachowe. Zanim zdecydowałam się poprowadzić zajęcia cykliczne, wcześniej już młodzież grała w szachy i warcaby w czytelni biblioteki szkolnej. Początkowo na wypożyczonym przeze mnie sprzęcie domowym.

Przez kilka lat prowadziłam zajęcia dla pasjonatów kultury i słowa podczas których uczniowie oczekujący na przerwach rozgrywali partie szachowe dla rozrywki. Wielkim zaskoczeniem dla mnie był fakt kiedy dziewczęta, które też chciały grać z chłopcami w ramach rywalizacji, poprosiły o systematyczne spotkania. Może to teraz zabrzmi śmiesznie ale nie od razu im uwierzyłam. Postanowiłam dla próby zorganizować turniej szachowy podczas „gry” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – 13 stycznia (pechowa data). Ku mojemu zdumieniu przyszła młodzież i dorośli gracze. Za udział w tym turnieju uczestnicy wpłacali dwa złote. Nie mieliśmy tylu szachownic, dlatego chętni musieli grać w warcaby.

Mając taki obraz zmuszona byłam 7 marca 2008 roku zorganizować I Otwarty Turniej Szachowy, do którego zgłosiło się 19 uczniów. Pośród nich odważnie zagrała jedna uczennica – zajęła 3 miejsce. Drugi turniej szachowy odbył się 25 października 2008 r. i zgromadził 15 chłopców oraz 6 dziewcząt. Każdy z graczy miał możliwość gry na nowych zakupionych szachownicach. Finaliści grali już przy użyciu trzech zegarów. Po kilku rozmowach z uczestnikami rozgrywek okazało się, że wielu z nich w domu gra w szachy okazjonalnie z tatą lub dziadkiem. Podjęłam decyzję o powołaniu koła szachowego i zaproszeniu do gry wszystkich chętnych czyli początkujących i zaawansowanych graczy. Moje umiejętności gry pomogły jedynie w zachęcie do rozgrywek ale muszę przyznać, że uczniowie okazali się świetnymi nauczycielami. To szachy mają w sobie taką moc przekonywania i pokonywania barier między pokoleniami, że przeciwnik nie myśli o wieku tylko o rozegraniu partii szachowej. Czasem trafi na kogoś młodszego i szybszego w podejmowaniu decyzji, czasem zobaczy, że ktoś nie potrafi jeszcze grać dobrze a chce rywalizować z lepszymi od siebie.

Historia tej gry sięga wielu wieków. W szachy grali królowie, cesarzowie, carowie, naukowcy, literaci, prezydenci, ludzie różnych zawodów i nikt nie zastanawiał się kiedy na ich drodze spotkali godniejszego przeciwnika nie ze względu na pochodzenie lub status społeczny tylko umiejętności szybszego logicznego myślenia.

Kolejny Otwarty Turniej Szachowy odbył się w Gimnazjum 29 października 2009 r. Zgromadził 12 uczestników grających w systemie dwustopniowym. Zapadła decyzja o zorganizowaniu rozgrywek międzyszkolnych w Rembertowie. Wówczas dokupiliśmy więcej szachownic i trzy zegary elektroniczne. Na zaproszenie Gimnazjum odpowiedziało 5 drużyn z trzech rembertowskich szkół. W Międzyszkolnym Amatorskim Drużynowym Turnieju Szachowym 24 marca 2010 roku wzięło udział 20 uczniów i zainteresowani rodzice. Po podsumowaniu wyników wręczono medale i dyplomy najlepszym drużynom i ich opiekunom.

W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie zaproponowali zajęcia koła szachowego na ostatni dzień tygodniowych zajęć czyli piątek. Rozgrywki szachowe nie trwają tylko tyle co podczas partii turniejowych (czyli przykładowo 15 minut) lecz czasami 30 minut i dłużej. Można wówczas rozegrać partię i porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami lub wypracować strategię posunięć pionami. Koło kończyło się znacznie później niż w założeniu.

Zaczęliśmy snuć plany aby zorganizować turniej dla mieszkańców dzielnicy.

Organizatorami Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Dzielnicy Rembertów w dniu 28 maja 2011 r. było Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 126 oraz Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Dzielnicy Rembertów m. st. Warszawy. Przyjęto zgłoszenia 44 zawodników. Najmłodszy miał 7 lat, najstarszy 56 lat. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim 7 rund według Kodeksu Szachowego. Pani Agnieszka Brustman, wielokrotna mistrzyni Polski w szachach, sędzia klasy międzynarodowej, dobrze znana w środowisku szachowym, była sędzią głównym zawodów. Ranga turnieju to udział zawodników z kategoriami szachowymi choć ci co nie mają kategorii mogą je zdobyć jeśli tego pragną podczas innych zawodów.

Nasi uczniowie zdobyli piąte i czwarte kategorie szachowe uczestnicząc w turniejach. W gimnazjum nie prowadzimy Szkolnego Klubu Szachowego zrzeszonego z Mazowieckim Związkiem Szachowym. Każda taka inicjatywa pociąga za sobą pewne finansowe zależności oraz zobowiązania zawodowe prowadzącego zajęcia. Może z naszych uczniów wyrośnie przyszły instruktor szachowy, który poprowadzi profesjonalny klub szachowy.
„Gra w szachy – droga do sukcesu” to motto przewodnie zajęć pozalekcyjnych dla nowicjuszy i wprawnych graczy w tegorocznym planie koła szachowego. Jednym z celów, który stawiamy młodzieży jest wyzwalanie aktywności twórczej poprzez samodzielną kreację wydarzeń na szachownicy. Rozwijając swoje zainteresowania uczniowie spędzają aktywnie wolny czas ćwicząc pamięć oraz logiczne myślenie.

Jeśli Państwo gracie w szachy to warto tę umiejętność przekazywać młodszym adeptom. Rozgrywane są mistrzostwa w szachy dla dzieci od lat 5. Zbliżają się święta i dłuższe wieczory a później ferie zimowe. Może Mikołaj przyniesie w prezencie grę z drewnianymi figurkami i pionami. Należy spróbować – na naukę nigdy nie jest za późno. Wnuk lub wnuczka mogą nie znać zasad ale wspólnie rozwikłacie Państwo szereg strategii przy pomocy szachownicy. Szachy łączą pokolenia.