SZACHY ŁĄCZĄ POKOLENIA | Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 126 w Warszawie

SZACHY ŁĄCZĄ POKOLENIA

Rozbudzać zainteresowania, pielęgnować talenty – to poza edukacyjnymi główne zadania szkoły. Jednym ze sposobów ich realizacji są zajęcia pozalekcyjne, których bogata oferta proponowana jest w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 126 w Rembertowie. Szczególnie interesującą propozycją jest koło szachowe prowadzone przez nauczyciela bibliotekarza panią Marię Sikorską. Mogą w nich brać udział wszyscy chętni, zarówno gracze zaawansowani jak i początkujący, a sami uczniowie okazują się być świetnymi nauczycielami.

Zanim rozpoczęły się zajęcia cykliczne, młodzież już wcześniej grała w szachy i warcaby w czytelni biblioteki szkolnej. Początkowo na wypożyczonych przez nauczycielkę prywatnych szachownicach. Pierwszą próbą szachowej rywalizacji był turniej zorganizowany 13 stycznia 2008 r. podczas „gry” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ku zdumieniu organizatorki swój udział zgłosiła nie tylko młodzież, ale i dorośli gracze. Później przyszedł czas na Otwarte Turnieje Szachowe. W 2010 roku Gimnazjum Nr 126 zorganizowało Międzyszkolny Amatorski Drużynowy Turnieju Szachowy, w którym wzięło udział 5 rembertowskich szkół. Zwieńczeniem działań pani Marii Sikorskiej, popularyzujących grę w szachy, był Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Dzielnicy Rembertów rozegrany 28 maja 2011 r. Przyjęto zgłoszenia 44 zawodników. Najmłodszy miał 7 lat, najstarszy 56. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim, 7 rund według Kodeksu Szachowego. Pani Agnieszka Brustman, wielokrotna mistrzyni Polski w szachach, sędzia klasy międzynarodowej, dobrze znana w środowisku szachowym, była sędzią głównym zawodów.

Szachy nie bez powodu nazywane są grą królów. Rywalizowali ze sobą cesarzowie, naukowcy, literaci, prezydenci, ludzie różnych zawodów, ale nie najważniejsze było pochodzenie czy status społeczny, lecz spotkanie godniejszego przeciwnika.

Jeśli Państwo gracie w szachy, to warto tę umiejętność przekazywać młodszym adeptom. Może Mikołaj przyniesie w prezencie grę z drewnianymi figurkami i pionami? Wnuk lub wnuczka mogą nie znać zasad, ale wspólnie zrealizujecie Państwo wiele szachowych strategii. Szachy łączą pokolenia.

Ewa Rogalska – Monserrat