INTEGRACJA W LEŚNICZÓWCE „PARYŻ” | Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 126 w Warszawie

INTEGRACJA W LEŚNICZÓWCE „PARYŻ”

Jesienna aura sprzyja wycieczkom o charakterze integracyjnym. Niecodzienny pomysł na wspólne spędzenie wolnego czasu mieli uczniowie Gimnazjum Nr 126 im. Bohaterów Westerplatte w Warszawie. Spragnieni kontaktu z przyrodą, wyjechali do leśniczówki Paryż, położonej pośród pięknych lasów około 70 kilometrów od Warszawy. W leśniczówce tej goszczono wielu znakomitych gości, m.in. przedstawicieli Unii Europejskiej. Dla naszych uczniów pobyt w tym urokliwym zakątku był okazją do udziału w warsztatach przyrodniczych, fotograficznych, malarskich i kulinarnych.

Edukację rozpoczęliśmy od ścieżki przyrodniczej. Spacer po lesie w obecności leśniczego, który opowiadał ciekawostki na temat życia zwierząt i owadów, połączono z zajęciami integracyjnymi w terenie. Było więc wspólne przewiązywanie liny wokół drzew oraz chodzenie po linie na wysokości metra przy asekuracji całej grupy. Zajęcia te wymagały nie tylko sprawności fizycznej, ale również wzajemnego zaufania. Ciekawym urozmaiceniem było wspólne grzybobranie.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne, w których uczestniczyły nie tylko dziewczęta, ale również chłopcy. Smażenie naleśników dostarczyło wielu emocji, a podrzucanie ciasta okazało się całkiem proste. Jak na prawdziwe gospodarstwo agroturystyczne przystało, cukier ucierano za pomocą moździerza, a chętnych do wykonywania tej czynności nie brakowało.

W oryginalnym wnętrzu leśniczówki odbyły się też zajęcia plastyczne. Amatorzy malowania na sztalugach tworzyli obrazy inspirowane jesienią. Rozwijali swoje zainteresowania artystyczne, a stworzone przez siebie prace mogli zabrać na pamiątkę.

Ci, którzy chcieli opanować trudną sztukę fotografowania, ćwiczyli pod czujnym okiem instruktora, który, robiąc zdjęcia, udzielał im wskazówek i instrukcji. Powstało około 500 zdjęć związanych z warsztatami, w których uczestniczyliśmy.

Dziękujemy właścicielom gospodarstwa agroturystycznego za edukację ekologiczną, artystyczną i kulinarną oraz za niepowtarzalną atmosferę, jaką stworzyli w czasie naszego pobytu.

Agnieszka Strzelczyk