„European Youth Week 2011- Warsaw, do it!” | Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 126 w Warszawie

„European Youth Week 2011- Warsaw, do it!”

16 V 2011 roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w debacie dzielnicowej „Wolontariat europejski lekcją różnokulturowości i tolerancji” w ramach projektu „European Youth Week 2011- Warsaw, do it!” realizowanego przez Fundację Civis Polonus.
Po przedstawieniu się wszystkich uczestników debaty rozpoczęły się warsztaty. Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę dotyczącą wolontariatu w Unii Europejskiej przez koordynatora projektu – p. Michała Owczarka. Utworzono dwie grupy, a ich zadaniem było znalezienie „plusów” i „minusów” wolontariatu. Po dwudziestominutowej pracy w grupach rozpoczęła się debata.
Uczestnicy z zaangażowaniem przedstawiali swoje stanowiska, używając silnych argumentów. Spotkanie zakończyło się opracowaniem wspólnej tezy dotyczącej wolontariatu, odpowiadającej wszystkim uczestnikom debaty:
„Wolontariat – ryzyko, które warto podjąć”. Każdy uczeń otrzymał też certyfikat uczestnictwa w debacie.

Nasze gimnazjum godnie reprezentowali: Grzeszkiewicz Mateusz kl.2b, Ostaszewska Dagmara kl.2a, Paciejewska Monika kl.2b, Piszczek Ignacy kl.1b, Rogalska-Monserrat Weronika kl.2b, Sołoducha Krystian kl. 2b, Tkaczuk Magdalena kl.2a, Walczak Kamila kl.2b.

Debata dotycząca wolontariatu bardzo poszerzyła moją wiedzę na jego temat. Otworzyła oczy na korzyści płynące z pomagania innym w takiej formie – nowe znajomości, umiejętności, satysfakcja. Zajęcia te pozytywnie mnie zaskoczyły. Młodzi prowadzący w ciekawy sposób przekazali nam wiele informacji. Uważam, że debata połączona z warsztatami to świetny pomysł dotarcia do naszych umysłów i wyobraźni – poznajemy ciekawe treści, ale i nawiązujemy kontakty z nowymi ludźmi.

Monika Paciejewska kl.2b