SPACER ŚLADAMI KORCZAKA | Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 126 w Warszawie

SPACER ŚLADAMI KORCZAKA

Już niedługo Rok Korczaka dobiegnie końca. Jednak pamięć o tym niezwykłym człowieku pozostanie na długo w sercach uczniów z Gimnazjum Nr 126 im. Bohaterów Westerplatte, którzy dnia 6 grudnia 2012r. uczestniczyli w spacerze pt. „Warszawa Janusza Korczaka”. Spacer został zorganizowany dzięki ofercie Muzeum Historii Żydów Polskich i był jedną z form uczestnictwa w Warszawskim Tygodniu Edukacyjnym poświęconym Korczakowi.

Naszą wędrówkę śladami Starego Doktora rozpoczęliśmy od pomnika znajdującego się w parku przy Pałacu Młodzieży. Przedstawia Janusza Korczaka, w otoczeniu dzieci, pod martwym kikutem drzewa, którego suche konary układają się w siedmioramienny żydowski świecznik – menorę. Usytuowanie pomnika wiąże się z faktem, że w tym miejscu znajdował się sierociniec.

Kolejnym punktem naszego spaceru był Plac Grzybowski w Warszawie, który nierozerwalnie wiąże się z kulturą żydowską. Urzekła nas architektura XIX – wiecznych opustoszałych kamienic, które są niemym świadkiem przeszłości i łączą historię
z teraźniejszością. Na jednej z przedwojennych kamieniczek przy ul. Próżnej można zobaczyć zdjęcia Żydów, przypominające o tym, że naród żydowski miał swoją tradycję i kulturę. To tutaj co roku jesienią odbywa się Festiwal Singera.

Zobaczyliśmy również synagogę, a także dowiedzieliśmy się, że największa synagoga w Warszawie została wysadzona przez Jurgena Stroopa w okresie likwidacji warszawskiego getta. Pani przewodnik opowiedziała nam o tym jak bardzo Korczak i Stefania Wilczyńska troszczyli się o dzieci z „Domu Sierot”. Nasi uczniowie przed wyjazdem na wycieczkę obejrzeli również film „Kochana pani Stefa”, czyli reportaż o działalności Korczaka i Wilczyńskiej.

Kiedy mówimy o Korczaku, nie możemy zapomnieć o tym, że do końca był wierny swoim zasadom, a dziecko traktował w sposób podmiotowy. Dlatego towarzyszył dzieciom w getcie, szedł z nimi na Umschlagplatz i zginął ze swoimi wychowankami w Treblince.
Na ulicy Złotej przystanęliśmy przed ocalałym fragmentem murów getta, przypominającym o tragedii narodu żydowskiego. Była to okazja do chwili zadumy i refleksji.

Gimnazjaliści z ogromnym zainteresowaniem śledzili trasę wędrówki, chcąc poszerzyć swoje wiadomości o Warszawie Janusza Korczaka. Uczniowie dowiedzieli się jak wiele dzieci zawdzięczają jego ideom dotyczącym wychowania oraz praw dziecka i szacunku należnego dzieciom. Spacer był ciekawym połączeniem wycieczki i zajęć w plenerze. Uzdolnieni uczniowie z naszej szkoły aktywnie włączyli się w zajęcia, wykazując się dojrzałością i pomysłowością.

Dziękujemy Muzeum Historii Żydów Polskich za lekcję o Korczaku i jego dokonaniach. Dzięki spacerowi śladami Starego Doktora lepiej poznaliśmy Warszawę i miejsca pamięci poświęcone narodowi żydowskiemu. Nasze refleksje najlepiej wyrażą słowa: „Warszawa jest moja i ja jestem jej. Powiem więcej: jestem nią. (.)” wpisane do „Pamiętnika” przez Janusza Korczaka.

Opiekunami młodzieży w czasie wycieczki były panie: A. Sajewicz i A. Strzelczyk.