Hapeening literacki | Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 126 w Warszawie

Hapeening literacki

„Romantyczne dusze… – happening literacki”

Biuro Edukacji m. st. Warszawy wraz z młodzieżą warszawskich gimnazjów, liceów, a także studentów uczestniczyło w projekcie „Entropia słowa – Literacka Mapa Warszawy”. Projekt ma na celu przypomnienie sylwetek wybitnych twórców literatury, którzy na trwałe wpisali się w literacką przestrzeń stolicy.

Tegoroczny happening literacki zorganizowany przez uczniów Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 126 im. Bohaterów Westerplatte poświęcony był poetom i pisarzom romantycznym. Odbył się dnia 17 maja 2016r. na skwerze przy Ratuszu Dzielnicy Rembertów. Mottem imprezy edukacyjnej było hasło: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”. Wśród gości happeningu byli przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Rembertów wraz z Przewodniczącym Rady Dzielnicy Rembertów m. st. Warszawy – p. Stanisławem Kowalczukiem.

Mimo niesprzyjającej pogody młodzi „romantycy” z gimnazjum przypomnieli mieszkańcom Rembertowa poezję doby romantyzmu.

Razem z zaproszonym aktorem – Konradem Skolimowskim interpretowali fragmenty „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Zemsty” A. Fredry, „Balladyny”J. Słowackiego i „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Pan Konrad, znany m. in. z filmów: „Dzikie róże”, „O mnie się nie martw”, „Dziewczyny ze Lwowa”,„Na dobre i na złe”, „Rodziców się nie wybiera”, „Wesołowska i mediatorzy”, „Na Wspólnej”, udzielił również młodzieży wywiadu,opowiadając o swoich pasjach i kreacjach aktorskich.

Młodzież zatańczyła poloneza do muzyki Wojciecha Kilara. Pokaz mody romantycznej uświetniły postacie: Adama Mickiewicza, Klary z „Zemsty”
A. Fredry, Balladyny i Aliny z dramatu Juliusza Słowackiego oraz nimf wodnych – świtezianek. Odbył się też pokaz iluzji w wykonaniu zaprzyjaźnionego z naszą szkołą absolwenta – Bartosza Madeja. Okazało się, że mieszkańcy Rembertowa nie boją się zmierzyć z tekstem słynnej Inwokacji z „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Odtworzenie jej fragmentów z pamięci było nie lada wyzwaniem. Uczestników konkursu obdarowano jabłkami z napisem: „Mistrz Inwokacji”. Przechodniów odpytano też ze znajomości cytatów z „Zemsty” A. Fredry.

Po happeningu przedstawiciele uczniów wraz z opiekunami uczestniczyli w kinie „Atlantic” w spotkaniu z Mistrzem Józefem Wilkoniem – autorem ilustracji do  najnowszego wydania „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Mieli też okazję usłyszeć relację  o  przebiegu happeningów  w innych częściach Warszawy. Duże wrażenie wywarła interpretacja głosowa fragmentów „Pana Tadeusza” w wykonaniu aktorów: Grzegorza Pawlaka i Radosława Popłonikowskiego. Spotkanie poprowadził Artur Wolski – pomysłodawca happeningów literackich.

Dla młodzieży naszego gimnazjum happening był okazją do uczestniczenia w lekcji języka polskiego w plenerze. Cieszymy się, że mogliśmy przypomnieć mieszkańcom Rembertowa klasykę literatury romantycznej. Za przygotowanie uczniów do występu odpowiedzialne były panie: Agnieszka Strzelczyk, Dagmara Rusinek – Smaga, Anna Sajewicz
i Maria Sikorska.

Dziękujemy Urzędowi Dzielnicy Warszawa Rembertów oraz Agencji Aktorskiej „Opta” za wspieranie inicjatyw kulturalnych na terenie Warszawy.

Dziękujemy Konradowi Skolimowskiemu za aktywny udział w happeningu,  niezapomnianą kreację Papkina i wspaniały kontakt z młodzieżą.

Dziękujemy Bartoszowi Madejowi za poezję śpiewaną i pokaz iluzji.