JESIENNA ODSŁONA POEZJI | Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 126 w Warszawie

JESIENNA ODSŁONA POEZJI

W ramach projektu Biura Edukacji, w celu upamiętnienia 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, uczniowie naszej szkoły zorganizowali happening literacki. Termin happeningu zbiegł się z dniem urodzin poety, a więc przypadł na dzień 29 października.

Do akcji edukacyjnej przed Ogrodem Botanicznym w Warszawie spontanicznie włączali się przechodnie. Wspólne czytanie wierszy, gry słowne i scenki dramowe w oparciu o twórczość Herberta, pozwoliły uczcić postać XX- wiecznego poety. Urozmaiceniem happeningu był pokaz iluzji w wykonaniu absolwenta naszego gimnazjum – Bartosza Madeja. Nie mogło tez zabraknąć postaci Pana Cogito, bohatera wierszy Herberta, człowieka snującego refleksje na tematy moralne i filozoficzne. Scenki dramowe na podstawie wiersza „Kamyk” skłoniły nas do rozmowy na temat różnic między człowiekiem a materią.

Aura złotej polskiej jesieni sprzyjała wspólnemu czytaniu poezji. Miłym zaskoczeniem dla odbiorców happeningu były jesienne liście z tekstami wierszy Herberta. Poezja śpiewana wprowadziła nas w nastrój zadumy i refleksji. Melancholijny nastrój nie opuszczał nas również podczas spaceru po Łazienkach Królewskich.

W happeningu uczestniczyli uczniowie klasy III A, II B i I C. Występ artystyczny został przygotowany pod kierunkiem p. Agnieszka Strzelczyk i p. Anny Sajewicz. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: p. Maria Sikorska
oraz p. Monika Karczmarczyk.

Dziękujemy naszej uzdolnionej artystycznie młodzieży za szósty już happening i współtworzenie Literackiej Mapy Warszawy.