HAPPENING W PARKU MILITARNYM | Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 126 w Warszawie

HAPPENING W PARKU MILITARNYM

Tegoroczny happening literacki zorganizowany przez uczniów Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 126 im. Bohaterów Westerplatte we współpracy z Akademią Obrony Narodowej dotyczył tematyki patriotycznej. 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zainspirowała gimnazjalistów do przeprowadzenia happeningu w oryginalnej przestrzeni Parku Militarnego. Na tle czołgów, samolotów i armat zaprezentowali ekspresyjny montaż o wojnie, okupacji i Powstaniu Warszawskim. Przypomnieli mieszkańcom Rembertowa poezję „Pokolenia Kolumbów”.

W wydarzeniu edukacyjnym uczestniczył pan Józef Melak – Wiceburmistrz do Spraw Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Rembertów m. st. Warszawy, który aktywnie włączył się do naszej akcji, czytając fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” M. Białoszewskiego. Wśród odbiorców happeningu byli również: p. Stanisław Kowalczuk – Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy oraz p. Justyna Ślusarczyk – Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych. Szkolne redaktorki: Zuzia i Wiktoria przeprowadziły wywiad z Jakubem Wróblewskim – młodym aktorem, odtwórcą roli Gołębiarza w filmie „Kamienie na szaniec” w reż. Roberta Glińskiego, znanym również z filmu „Moja Australia” Ami Drozda i „Ostatnie piętro” Tadeusza Króla. Jakub wykazał się dużą dojrzałością, mówiąc o „patriotyźmie jutra”. Zakazane piosenki i poezja śpiewana przeniosły nas w czasy wojny i okupacji. Urozmaiceniem happeningu był pokaz iluzjonistyczny w wykonaniu Bartosza Madeja. Fragmenty powieści R. Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20” odczytali przedstawiciele LI LO im. Tadeusza Kościuszki. Wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie „Roty”.

W miejscu, które nierozerwalnie łączy się z historią, nasz happening zyskał ponadczasowego wymiaru. Był lekcją historii i patriotyzmu. Uczniowie SP Nr 217 im. Obrońców Radiostacji AK w Rembertowie zostali oprowadzeni po Parku Militarnym przez przewodnika AON. Na zakończenie Kasyno zaserwowało wszystkim uczestnikom happeningu wojskową grochówkę. Piękna pogoda przyciągnęła sporą grupę odbiorców. Nie zabrakło studentów, uczniów szkoły podstawowej i liceum oraz mieszkańców Dzielnicy. Następne takie wydarzenie w ramach projektu Biura Edukacji i Stowarzyszenia „Entropia Słowa .Literacka Mapa Warszawy” odbędzie się już za rok.

Dziękujemy Rektorowi – Komendantowi Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusławowi PACKOWI za możliwość przeprowadzenia happeningu w Parku Militarnym AON

Dziękujemy p. Dyrektor – Dorocie JACHNIK za propagowanie wartości patriotycznych wśród młodzieży.

 Dziękujemy pani Małgorzacie KNIAŹ – Specjalistce ds. Promocji Parku Militarnego Wydziału Wychowawczego AON za współpracę przy organizacji happeningu.

 Za pięcioletnią współpracę dziękujemy Agencji Aktorskiej Opta.

          Dziękujemy naszej uzdolnionej młodzieży z klas: IA, IB, IIA, IIIC i IIID za występ artystyczny oraz ich opiekunom: p. Annie SAJEWICZ, p. Marii SIKORSKIEJ, p. Dagmarze RUSINEK – SMAGA.

 Szkolny koordynator edukacji kulturalnej

         Agnieszka Strzelczyk